GÜNÜMÜZDE ÖNCÜ KADINLAR

Malala Yousafzai

woty-2013-malala-yousafzai-main

Pakistanlı insan hakları aktivisti. Pakistan’ın kuzeyinde, Taliban’ın güçlü olduğu Svat Vadisi’nde yaşayan Malala Yusufzay eğitim ve kadın hakları konulardaki aktivistliğiyle tanındı ve kızların okuması için yürüttüğü kampanyalar nedeniyle ülkede sembol isim haline geldi.

Çocuk aktivist, kız çocuklarının eğitimi için verdiği mücadele dolayısıyla 2011 yılında Pakistan hükümetince verilen “ulusal barış ödülüne” layık görüldü.

Malala, BBC’nin Urduca servisine yaşadıkları bölgenin kontrolünü ele geçiren Taliban militanlarıyla yaşamanın nasıl bir şey olduğuyla ilgili yazdığı günlükle gündeme geldi. Yazıları dünyanın ilgisini çekince Malala, New York Times gazetesinin belgeselinde yer aldı.

Pakistanlı kızların okula gitmesi için sürdürdüğü mücadele nedeniyle Taliban’ın ölüm listesinde yer alan Yusufzay, 9 Ekim 2012 tarihinde okuldan eve dönerken Taliban’ın düzenlediği silahlı saldırıda başı ve boynundan vuruldu.

2014’te Nobel Barış ödülüne layık görüldü.

Şimdi ise NAT GEO, Benim Adım Malala belgeselinden ilham alarak, UNICEF Türkiye Milli Komitesi işbirliğiyle “Kızlara Ses Ver” kampanyasıyla kız ve erkek çocuklarının eşit eğitim hakkı için harekete geçti.

 

Angelina Jolie

p-is-angelina-jolie-about-to-adopt-another-child-from-war-torn-syria-jpeg-259829

ABD’li sinema oyuncusu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu (UNHCR) İyi Niyet Elçisi.

Jolie’nin kişisel olarak bilinçli hale gelmesi Kamboçya’da Tomb Raider filmini çekerken oldu. Sonra, uluslararası tehlikeler hakkında daha fazla bilgi almak için UNHCR ile çalışmaya başladı. İlerleyen aylarda koşulları daha iyi görebilmek için mülteci kamplarını ziyaret etti. Görevleriyle ilgili madde manevi her şeye asılan 27 Ağustos 2001’de Jolie’ye Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu İyi Niyet Elçisi unvanı verildi.

Jolie, tüm dünyada 20 ülkeden fazla yerde alan (savaş alanı, mültecilerin alanı vs.) çalışmalarında bulundu ve mültecilerle buluştu.

 

Emma Watson

1410994905718_Image_galleryImage_British_Actor_and_UN_Wome

Harry Potter’ın yıldızı olarak çocukken şöhret ile karşılaşan ve bu durumun birçok artı ve eksisini görüp değerlendirebilen isimlerden biri oldu. Birleşmiş Milletler (BM) iyi niyet elçisi seçilerek HeforShe kampanyasıyla toplumsal cinsiyet eşitsizliği hakkında herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğine inanan proje farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

 

Elizabeth Holmes

holmesx

Üniversiteyi terkeden, kendine ‘insanlığa yardım etmek’ hedefini koyan, korkusuzca iş dünyasına atılan ve kurduğu şirket bünyesinde yıllarca yürüttüğü çalışma ile tıp dünyasına çok büyük bir yenilik yarattı.
Elizabeth’in yarattığı teknoloji, parmak ucundan kan örneği alma işlemi için kullanılan bir donanım ve yazılımı içeriyor. Parmak ucundan alınan kan “nanotainer” ismi verilen ufak bir şişede depolanıyor. Geliştirdiği teknoloji kan verme korkusunu ortadan kaldırıyor ve bu işlemden korkan insanlar için kan verme prosedürünü çok kolay bir hale getiriyor.

Fakat bir gerçek var ki, Elizabeth bu şirketi milyarder olmak için değil, insanlık adına bir şeyler yapmak için kurmuştu.

 

Feryal Özel

feryal_ozel
Dünyanın en önemli birimlerinden biri olan NASA’da çalışan ve çok genç yaşta önemli başarılara imza atan bir astrofizikçi Prof. Dr. Feryal Özel. Dünyanın en akıllı kadınları arasında gösterilen Özel, karadelikler, nötron yıldızları ve Einstein’ın rölativite teorisi üzerinde çalışıyor. Çalışmaları hem teorik fizik hem de uzay gözlemleri üzerine kurulu. Birçok kurumda proje ve görevleri var ama şu anda astrofizik alanında dünyada ilk sıralarda yer alan Arizona Üniversitesi’nde profesör.

2003 yılında dünyanın en tanınmış bilim insanları ile birlikte ” Büyük Fikirler” listesinde yer aldı. Çok önemli ödüllere ve Albert Einstein, John Nash gibi ünlü bilim adamlarının yer aldığı 20 kişilik listeye adınızı yazdırdı.

 

http://edition.cnn.com/2016/03/07/tech/gallery/women-in-science/index.html?sr=cnnifb
http://www.benimadimmalala.com/
http://www.heforshe.org/en
http://www.sozcu.com.tr/egitim/prof-dr-feryal-ozel-turkiyenin-nasadaki-gururu.html
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s