TARİHTE BAŞARILI KADINLAR

Sabiha Gökçen
(22 Mart 1913 Bursa – 22 Mart 2001 Ankara)

gokyuzunde-bir-kadin-sabiha-gokcen-41367

Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından birisidir ve dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Atatürk’ün manevi kızı da olan Sabiha Gökçen Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’nda okudu ve 1936’da ilk defa motorlu uçak ile uçmaya başladı. O yıllarda kızların askeri okullara kabul edilmemesi bile onu durduramadı ve Sabiha Gökçen başarılı bir savaş pilotu olarak adını tüm dünyaya duyurdu. Atatürk’ün Gökçen’e söylediği şu sözleri de 2015’te neredeyse 100 sene geri gittiğimizin bir işareti: “Belki de dünyada ilk askerî kadın pilot olacaksın… Bir Türk kızının dünyadaki ilk askerî kadın pilot olması ne iftihar edici bir olaydır, tahmin edersin değil mi?”

 

Safiye Ali
(1891, İstanbul – 1952)

ilk-kadin-doktor-safiye-ali

İlk Türk kadın doktorudur.
Bugün birçok başarılı kadın doktorumuzun olmasının sebebidir. 2.Dünya Savaşı sonrası birçok yaralıyı iyileştiren ve birçok hayat kurtaran Safiye Ali, bir kadının tüm zorluklara rağmen ne kadar başarılı olabileceğinin en güzel örneklerinden biri.

 

Türkan Saylan
(13 Aralık 1935 İstanbul-18 Mayıs 2009 İstanbul)

Kadınları-Ortaçağ-Karanlığından-Kurtarmak-İsteyen-Türkan-Saylan

Türk tıp doktoru, akademisyen, yazar, eğitimci ve eski ÇYDD genel başkanıdır.Türkan Saylan’ı cüzzamı yenen profesör olarak tanıyoruz. Bir zamanlar insanların korkulu rüyası olan cüzzam (lepra) hastalığının tedavisinden, kız çocuklarının okutulmamasına ve insan haklarının kazanılmasına kadar yaptığı tüm çalışmalarda yılmadan ve herkese karşı koyarak, gerektiğinde tek başına mücadelesini sürdüren korkusuz bir kadın savaşçıydı.

 

Coco Chanel
(19 Agustos 1883, Saumur, Fransa – 10 Ocak 1971, Paris, Fransa)

cocochanel1

Fransız moda tasarımcısı, Chanel markasının kurucusudur ve “Time: Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” listesinde de adı gecen tek moda tasarımcısıdır.

Moda dünyasının belli kuralları, Coco Chanel’in  kadına ve tasarıma bakış açısıyla oluşmuştur. Var olan düzeni tek başına değiştiren güçlü bir tasarımcıdır. O, kadınları kabarık, korseli dar ve sıkıcı elbiselerden kurtarıp, rahat ve şık olmalarını sağlamıştır. O yıllarda, pantolon sadece erkeklerin giydiği bir parça olmasına rağmen Coco kadınlara özel pantolonları da tasarlamıştır.

Chanel sadece dünya kadınlarını değil Türk askerlerini de giydirdi. 1930’lu yıllarda Atatürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını Coco Chanel’e tasarlattı. Türk ordusu 1980’lere dek onun imzasını taşıyan üniformalar giydi.

 

Hedy Lamarr
(9 Kasım 1914–19 Ocak 2000)

Hedy_lamarr_-_1940

Avusturyalı ve daha sonra ABD’de yaşamış olan oyuncu olup aynı zamanda mucittir.İlk evliliği süresince Lamarr’ın uygulamalı bilimlere karşı ilgisi arttı ve oyunculuk kariyerinden de sıkıldığından dolayı bir mucit olarak buluşlar üretti.

Besteci ve mucit olan George Antheil ile birlikte yayılma spektrumunun radyo güdümlü torpidolarda kullanılabilmesi amacıyla frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat ederek, ABD’de patentini aldılar. ABD Donanması 1960’lara kadar bu teknoljiyi benimsemedi ancak günümüzde bu teknolojinin çalışma prensipleri Wi-Fi, CDMA ve Bluetooth teknolojilerine dahil edilmiştir.

 

Ada Lovelace
(10 Aralık 1815–27 Kasım 1852)

ada-lovelace4

İngiliz matematikçi ve yazardır. Esas olarak Charles Babbage’in erken dönem mekanik genel amaçlı bilgisayarı Analitik Motoru üzerindeki çalışmaları ile bilinir. Motor hakkındaki notları, bir makine tarafından işlenmek üzere yazılan ilk algoritmayı içerir. Bundan dolayı genel kanıya göre dünyanın ilk bilgisayar programcısı olduğu kabul edilir.

 

Emmy Noether
(23 Mart 1882 – 14 Nisan 1935)

o-EMMY-NOETHER-facebook.jpg

Soyut cebir ve kuramsal fiziğe çığır açıcı katkılarıyla bilinen bir Alman matematikçidir. Tarihin en önemli matematikçilerindendir. Öyle ki Einstein, kuantum fiziğinin bir temel taşı olan Noether Teorimi‘nin İzafiyet teorisine yardımcı olduğunu söylemiştir.

 

Cecilia Payne-Gaposchkin
(10 Mayıs 1900 – 7 Aralık 1979)

cecilia payne

Britanya asıllı Amerikan gökbilimci ve astrofizikçi. Harvard Üniversitesi’nde ilk kadın olan bilim profesörü olmuştur.

1925 yılında yazdığı doktora tezinde tüm yıldızların çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluştuğunu göstermiş ve bu elementlerin göreli bolluklarını hesaplamıştır. Ancak gökbilimciler onun bulgularını reddetti ta ki 4 yıl sonra bir erkek tarafından teyit edilene kadar.

 

Beatrice “Tilly” Shilling
(8 Mart 1909 – 18 Kasım 1990)

Biker Girl
July 1935: Miss Beatrice Shilling sits astride her Norton motorcycle at the Brooklands race track. (Photo by Fox Photos/Getty Images)

Ödüllü motosiklet yarışçısı ve havacılık mühendisidir. O, yakıt akışını sabit tutmak için uçak motorunun yakıt hattına sığacak küçük bir metal halka tasarlanmıştır. Bu icat sayesinde II. Dünya Savaşı’nda İngiliz savaş pilotları motorlarının kesilip gitmesinden korkmadan dalışa geçmelerini sağlamıştır.

 

Rosalind Franklin
(25 Temmuz 1920, Londra- 16 Nisan 1958, Londra)

Rosalind Franklin, English X-Ray Crystallographer

DNA, virüs, kömür ve grafitin yapılarının anlaşılmasında büyük katkılarda bulunan İngiliz biyofizikçi ve kristallografçısı. Rosalind, 15 yaşına geldiğinde gelecekte ne olacağıyla ilgili fikri kesinleşmişti artık: O, bir bilim kadını olmak istiyordu. Ne var ki bu duruma ilk engel olabilecek kişi babasıydı. Babası, kızının yüksekokula gitmesine karşıydı. Kızını okutmak yerine onun, yardım kuruluşları için çalışan bir sosyal güvenlik uzmanı olması gerektiğini düşünüyordu

X ışınları kırınım yöntemini kullanarak DNA’nın yoğunluğunu, sarmal biçimini ve başka önemli özelliklerini saptadı. 1951’den 1953’e dek süren çalışmaları sırasında Rosalind Franklin’in konumu erkek meslektaşlarının yanında sönük kalmıştı. O dönemde bilim kadınlarının çok fazla ön plana çıkmaması önemli ölçüde erkeklerin kadınlara önyargıyla bakmasından kaynaklanıyordu. DNA sarmalına ilişkin çalışmalarından yararlanan ve bu çalışmalarıyla Nobel Ödülü alan James Watson ve Francis Crick, çalışmalarına öncülük eden kişi olan Franklin’den çok Wilkins’in adını anıyorlardı.

1962 yılında Watson, Crick ve Wilkins DNA çalışmalarından dolayı Nobel Ödülü alırlarken Franklin’in adı bile anılmadı. Buna, kimi çevreler ölmüş kişilerin ödüle aday gösterilemeyeceği nedenini gösterdiler, kimileriyse Franklin’in hakkının yenildiğini söylediler. Her ne olursa olsun bugün bilim çevreleri, DNA çalışmaları üzerinde Rosalind Franklin’in önemli katkıları olduğunu ve öncü çalışmalar yaptığını kabul ediyor.

 

Vera Rubin
23 Temmuz 1928

vera rubin

Galaksilerin dönüş hızlarıyla ilgili çalışmaların öncüsü sayılan ABD’li astronom. Galaksilerin dönüş eğrileri üzerine çalışarak, galaksilerin açısal hareketinin tahmin edilen biçimiyle gözlemlenen biçimi arasındaki tutarsızlığı ortaya çıkardı. Bu olgu daha sonra galaktik dönüş problemi olarak anılmaya başlandı.

Bir kadın astronot olarak verdiği kabul edilme ve var olma savaşının da motivasyonuyla, Rubin hala genç kadınları evreni araştırmaları ve hayallerinin peşinden gitmeleri için cesaretlendirmekte. Çalışma alanıyla ilgili olarak sürekli aldığı cesaret kırıcı yorumların üstesinden gelerek yoluna devam etmek onun için sürekli bir mücadeleydi ama o azmetti, babasının, kocasının ve ailesinin desteğiyle amaçlarına ulaştı. Astronomiye ilave olarak, Rubin kadınların bilim alanında daha aktif hale gelmesinde etkili bir güç oldu. Her zaman Ulusal Bilimler Akademisinde, panellerde, akademik araştırmalarda yani özetle akademik hayatın her yönünde kadınların daha etkin olmaları gerektiğini savundu.

 

Jocelyn Bell Burnell
15 Temmuz 1943

Jocelyn Bell Burnell

Astrofizikçidir. Lisansüstü öğrencisiyken , ilk radyo pulsarlarını keşfetti. 20. yüzyılın en önemli astronomik keşifini yapmıştır. İlk olarak pulsarları gözlemlemesine ve de analiz etmesine rağmen Bell Burnell Nobel Fizik Ödülü’nü tez danışmanı Antony Hewish ile paylaşamamıştır.

Bell’in 1974 Nobel Fizik Ödülü’nde kayda geçmemesi gerçeği o zamandan beri bir anlaşmazlık noktasıdır.İki yılı aşkın sürede 4-akrelik radyo teleskopunun yapımına yardımcı oldu ve anormalliği ilk farkeden kişiydi.

 

http://listelist.com/basarili-turk-kadinlari/
http://discovermagazine.com/2002/nov/feat50
http://edition.cnn.com/2016/03/07/tech/gallery/women-in-science/index.html?sr=cnnifb

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s