İCAT ÇIKARAN KADINLAR

Bilgisayar Derleyici ve Programlama Dili

Amiral Dr. Grace Murray Hopper, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Harvard’ta çalışmaya başlamış ve burada IBM-Harvard Mark 1 isimli ilk zengin donanımlı bilgisayarı geliştirmek üzerine çalışmıştır.

1949 yılında Eckert-Mauchly bilgisayar şirketinde matematikçi olarak dünyanın ilk ticari bilgisayarı olan UNIVAC I geliştiren takımda çalışmaya başladı. Çalıştığı şirket 1950’lerin başında Remington Rand şirketi tarafından satın alındı ve bu yıllarda Hopper bir program derleyicisi üzerinde çalışıyordu. Derleyicinin adı A derleyicisi idi ve ilk versiyonu A-0 programlama diliydi. Hopper 1954’te şirketin otomatik programlama başkanlığına getirildi ve ekibiyle birlikte ilk derleyici tabanlı programlama dilleri olan ARITH-MATIC, MATH-MATIC ve FLOW-MATIC’i geliştirdi.

Harvard Mark I bilgisayarının ilk programcılarından biri olan Hopper, bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyigeliştirdi. İlk modern programlama dillerinden biri olan COBOL‘un da geliştiricilerindendi.

Bilgisayar dilinde “debugging” diye bilinen programı hatalardan temizleme konseptinin de ilk kullanıcılarındandı. Amerikan savaş gemisi USS Hopper (DDG-70) adını kendisinden almıştır.

 

Boğmaca Aşısı

Boğmaca, hızlı gelişen ve çok bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır.  Çoğunlukla 1 ila 4 yaşları arasındaki çocuklarda çok görülür. Bütün çocuklara yapılması gereken boğmaca aşısı genellikle difteri ve tetanos aşılarıyla birleştirilerek uygulanır.

Pearl Kendrick ve Grace Eldering, bu hastalığın aşısını yaratmak için hasta çocukları ziyaret edip örnekler alarak hiç  yorulmak bilmeden çalıştılar. Şu anda da onların buluşu olan boğmaca aşısı birçok çocuğu hayatını kurtarmaktadır.

 

Scotchgard

 

Patsy Sherman 1953 yılında  jet uçaklarının yakıtlarından etkilenmeyecek bir madde geliştirmek için yürütülen bir projede görevlendirilmişti.

Asistanlardan biri, üzerinde çalışmakta oldukları bir karışımı kazayla Sherman’ın ayakkabısının üzerine damlattı. Zaman içerisinde ayakkabısı lekelenip kirlendiği halde, bir bölümü tertemiz kalmıştı. Sherman, yaptığı çalışmaları geriye doğru incelediğinde, bugün Scotchgard olarak tanınan leke önleyici maddeyi keşfetti.

 

Bulaşık Makinası

Josephine Cochrane, hizmetçisi değerli porselenlerini yıkarken kırınca sinirlenip bir makine icat etmeye karar vermişti. Ondan öncekiler bulaşık yıkamayı otomatik hale getirmeye çalışmıştı, ne yazık ki başarılı olamamışlardı. Cochrane’in bulaşık makinesi; ise musluktan aldığı yüksek basınçlı suyla beraber içindeki raflara dizilmiş bulaşıklardaki yiyecek birikintilerini yok ediyordu. Patentini aldıktan sonra 1897’de bu icadını üretmeye de başladı ve yiyecek endüstrisinde bir patlama yarattı.

 

İlk Bilgisayar Programı

ada-lovelace4

Ada Lovelace, İngiliz matematikçi ve yazardır. Esas olarak Charles Babbage’in erken dönem mekanik genel amaçlı bilgisayarı Analitik Motoru üzerindeki çalışmaları ile bilinir. Motor hakkındaki notları, bir makine tarafından işlenmek üzere yazılan ilk algoritmayı içerir. Bundan dolayı genel kanıya göre dünyanın ilk bilgisayar programcısı olduğu kabul edilir.

 

Testere

1800’lerin başlarında, odun testerelerini kullanabilmek için en az iki kişiye ihtiyaç duyuluyordu; it, çek, ileri ve geri. Tabitha Babbitt ise bunun daha kolay bir yolu olması gerektiğini düşünerek, 1813’te dünyanın ilk daire testeresini insanlığa armağan etti.

 

Gizli Haberleşme Sistemi

Aynı zamanda ünlü bir sinema oyuncusu olan Hedy Lamarr, kırılamaz bir kod aracılığıyla radyo sinyallerini şaşırtarak, mesajların düşmanın eline ulaşmasını engelleyen ‘Gizli Haberleşme Sistemi’ icadını 1941’de patentledi.

II. Dünya Savaşı’nın başlangıcında, müttefiklerin savaştaki güçlerine yardımcı olmak için çok istekliydi. Besteci ve mucit olan George Antheil ile birlikte yayılma spektrumunun radyo güdümlü torpidolarda kullanılabilmesi amacıyla frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat ederek, ABD’de patentini aldılar. Otomatik piyanoların çalışma prensibinden etkilenen ikili, ‘frekans atlamalı yayılı spektrum’ teknolojisini geliştirdi. Bu teknoloji, torpidoyu yönlendiren telsize ait frekansların sürekli değişmesini sağlamaktadır. Gizli haberleşme sistemini Nazilere karşı kullanılsın diye geliştirdi ancak, savaş sırasında hiç kullanılmadı. ABD, bu teknolojik avantajı 1962 Küba Füze Krizi patlak verene kadar kullanmadı. O tarihe gelindiğindeyse patentin süresi dolmuş olduğundan ikiliye para ödenmedi. Frekans değişimi sayesinde, telefon hatlarının düşman tarafından dinlenemez hale gelmesi de mümkün kılınmıştır.

Ancak günümüzde bu teknolojinin çalışma prensipleri Wi-Fi, CDMA ve Bluetooth teknolojilerine dahil edilmiştir.

 

Tek Kullanımlık Bebek Bezi

Marion Donovançocuk yetiştirmenin zorluklarını yaşamış ve bunu kolaylaştırmak için kolları sıvamıştı. İlk olarak, su geçirmeyen ve de sızdırmayan bir çocuk bezi geliştirdi ve 1949’da Boaters ismiyle bunun satışına başladı. Takvimler 1961’e geldiğinde ise insanlığa en büyük armağanı olan tek kullanımlık bezleri geliştirdi ve bunu da Pampers ismiyle patentledi.

 

Otomobil Sileceği

Mary Anderson, otomobiller ilk yıllarında sileceksiz olarak kullanıldı. 1900’lerin başlarında, kar veya yağmur yağdığında, sürücüler sık sık otomobillerini durdurup camları temizlemek zorunda kalıyordu. Mary Anderson, otomobillerin bir hayli az olduğu 1903’te, sileceği icat etti. Bazı insanlar Anderson’ın bu buluşuna dikkat dağıtıcı olabileceğini öne sürerek karşı çıktılar ancak bu icat tüm otomobillerde standart haline gelmişti bile. 1917 yılında, manuel sileceğin geliştirilmişi olan otomatik cam sileceğinin patenti de bir kadına ait: Charlotte Bridgwood’un “Storm Windshield Cleaner”ı.

 

Çelik Yelek

Stephanie Kwolek, günümüzde çelik yelek olarak anılan kurşun geçirmez yeleklerin yapımında kullanılan güçlü materyal olan Kevlar’ı icat etti. Kwolek’in icat ettiği materyal, en az çelik kadar güçlüydü. Kevlar günümüzde çelik yeleğin yanı sıra, asma köprü kablosu, kask, kayak ve fren balatası gibi çok çeşitli şeylerin yapımında kullanılıyor.

 

Lazerle Katarakt Ameliyatı Cihazı

 

Patricia Bath, 1988 yılında katarakt ameliyatına yepyeni bir bakış açısı getirdi. Geliştirdiği cihaz, katarakt ameliyatının lazer kullanılarak çok daha kolay ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanıdı. Bath, cihazını ABD, Kanada, Japonya ve Avrupa’da patentledi.

 

X-Ray Teknolojisi

barbara-askins

NASA kimyageri Barbara Askins radyoaktif materyali kullanarak film negatiflerini iyileştirerek  X-ray görüntü elde etmede gelişme sağlamıştır. NASA ve tıp endüstrisinde kullanılarak 1978’de yılın mucidi ödülü almıştır.

 

Radyoaktivite

Marie Cuire, uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Radyoaktivite teorisi ve radyoaktif izotopların yalıtımıyla birlikte içlerinde radyum ve polonyum bulunan bilinmeyen birçok elementi bulmasıyla ünlenen Polonya asıllı Fransız fizikçi ve kimyagerdir. 1903 yılında Nobel ödülünü kocası Pierre ile birlikte kazandı. 1934 yılında Fransa’nın Savoy kentinde kan kanserinden öldü. Hastalığı, aşırı dozda radyasyona maruz kalmasına bağlandı. Bu yüzden ona “bilim için ölen kadın” denildi. O zamanlarda tuttuğu not defterleri o kadar radyasyona maruz kalmıştır ki, bugün bile o defterler radyoaktif koruma altında incelenebilmektedir.

 

Buzdolabı İçindeki Raflar ve Mutfak Mikseri

Lillian Moller Gilbreth, ilk kadın endüstri mühendislerinden biridir. İlk gerçek Endüstriyel/Örgütsel Psikolog ve endüstri mühendisliği alanının öncülerindendir. Buzdolabı içindeki rafları ve mutfak mikserini icat etmiştir.

Şırınga

Birçok eczane ve hastanelerde sık sık kullanılan ve işleri baya kolaylaştıran medikal şırınga Letitia Geer tarafından icat edilmiştir.

Gözlük camı

1916 yılında Marga Faultsch, bir kimyager olarak gözlük camını icat etmiştir.

Kahve Filtresi

Melitta-Bentz

İlk kahve filtresini Almanya’nın Leipzig kentinde yaşayan Melitta Bentz bulmuştur. Kahve içmeyi çok seviyordu. Ancak fincanın dibinde biriken siyah kahverengi renkli telvelere sinir oluyordu. Bir gün pirinç bir kabın altına çekiç ve ince bir çivi ile birkaç delik açtı ve kabın içine büyük oğlunun okul defterinden kopardığı sayfayı huni şeklinde kıvırarak yerleştirdi.

Kahveyi kaba boşattıktan sonra üstüne sıcak suyu döktü. Uygulama başarılı olmuş telvesiz kahvesine kavuşmuştu. Başlangıçta kullandığı kâğıt, kahveyi çok uzun sürede süzdüğü için Bentz, kahveyi daha kolay süzebilecek bir kâğıt arayışına girdi.

Bir süre sonra bunu da başardı. Melitta Bentz, 1908 tarihinde Berlin’de İmparatorluk Patent Dairesi’nden buluşunun patent hakkını aldı. Fakat bununla yetinmedi. Birkaç ay sonra evlerinin bir odasında kahve filtreleri üreten küçük bir imalathane kurdular, imalathane büyütülerek fabrikaya, o da fabrikalar zincirine dönüştü.

Melitta Bentz 29 Temmuz 1950’de 77 yaşında yaşama gözlerini kapadığında, uluslararası planda üretim yapan dev bir şirketin sahibiydi.

Gaz Isıtma Fırını

Bizdeki adı ile kalorifer kazanı. Merkezi ısıtma sisteminin mucidi Alice H. Parker, ABD’den patent almak için 1919 yılında başvuru yaptı. Sistem sayesinde tüm binanın sıcaklığı düzenlenip, ısı her odaya dağıtılabiliyordu. Sistem, oda sıcaklığını düzenleme ve sıcaklığı odadan odaya taşıyabilme özelliğine sahipti. Daha sonra çizimlerine gazın ısınması yoluyla çalışan fırının projesini de ekledi ve bunun da patentini aldı. Bu sistemle beraber, evde ısıtma amaçlı kullanılan tüm aletler tek bir merkezi ısıtma sistemine bağlandı.

Katlanır Yatak

Sarahgoodebed.gif

ABD’de 1885 yılında patent başvurusu yapan ilk Afro-Amerikan kadını Sarah Goode’nin icadı katlanabilir portatif yataktı. Yatak kullanılmadığında kaldırılabilme ve gizlenme özelliğine sahip. Yatak kullanıldığında ise, yatağı saklayan kabin, kitaplık ya da başka amaçlarla kullanılabiliyor.

Haberleşme Fişekleri

Eşini 1847’de kaybeden Martha Coston, kocasının not defterinde renkli işaret fişeği fikriyle ilgili yazdıklarını buldu. Sonrasında 10 yılını bu fikri hayata geçirmek için ordu yetkilileri ve bilim insanları ile çalışarak geçirdi. Amerikan ordusunun daha sonra bu işaret fişeklerinin tüm hakkını üzerine aldığı ve Coston’a çok az bir miktarda para verdiği söyleniyor.

Güneş Enerjisi İle Ev Isıtma Sistemi

Biyofizik uzmanı olan Dr. Maria Telkes, evlerde kullanılabilen güneş enerjisiyle ısıtma sisteminin mucidi. 1925 yılında yerleştiği ABD’de vatandaşlık alan Telkes Westinghouse Electric şirketinde araştırmacı mühendis olarak çalışmıştır.

Saç Fırçası

Lyda D. Newman, kolayca temizlenebilen saç fırçasını icat etmiş ve patentini 1898’de almıştır.

Ütü Masası

Ütü masası işlevine yönelik başka patent başvuruları olsa da, bugün kullandığımız şekliyle ilk ütü masası bir Afro-Amerikalı olan Sarah Boone tarafından 1892 yılında icat edildi. Boone çamaşırların kolayca geçirilebildiği ve kolların kolay ütülenmesini sağlayan tasarımıyla ilk modern ütü masasının mucidi olmuştur.

Ses Yalıtımı

Mary Walton, çok sesli çalışan lokomotiflerin sesini azaltıcı bir sistem geliştirmiştir.

http://aplus.com/a/women-in-science-10-inventions?
http://kadinbloku.com/2014/11/24/kadin-mucitler/
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s