Bilimin cinsiyeti yoktur!

111 ülkenin katıldığı yarışmada 6 bin rakibini geride bırakan üç kadın mühendis, demir atıklarını kullanarak yaptığı ‘asfalt onaran’ ile ödül kazandı.

Gazzeli kadın mühendisler, demir atıklarını kullanarak kendi kendini onaran asfalt üretmeyi başardı. Gazze’deki İslam Üniversitesi’nin İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Khadija Al-Ramlawi, Nour Hassan, Hadeel Abu Aisha hazırladıkları proje kapsamında, yollarda zamanla oluşacak bozuklukları onararak dışarıdan bir maddeye ihtiyaç duymaksızın kendi kendini yenileyebilen asfalt üretti.

Proje, ay başında Bahreyn’de 111 ülkenin katıldığı yarışmada 6 bin rakibini geride bırakarak, Nasser Bin Hamad International Youth Creativity Award (genç mucit) yarışmasında ödül kazandılar.

 

Projeleriyle ilgili bilgi veren Khadija Al-Ramlawi, “Asfalt genelde 2 maddeden oluşuyor. Biri mıcır taşı, diğeri zift. Yolda bozukluklar oluşunca yetkililer, onarımı için harici maddeler kullanmak durumunda kalıyor. Biz bu iki temel maddeye asfaltın sertlik, mekanik ve fiziksel özelliklerini koruyarak belirli oranda yeni bir madde ekledik. O da, çok ince demir parçaları” dedi. Elektromanyetik ısı üreten bir aracı çatlakların üzerinde dolaştırdıklarını, asfaltta bulunan demir parçalarının bu ısıyı emdiğini, ısısı yükselen demir parçalarının da asfaltı eriterek mevcut çatlakları kapattığını anlattı. Abluka nedeniyle Gazze’deki yolların kötü olduğunu söyleyen Khadija Al-Ramlawi, klasik yolların hepsinde bozukların onarımı için harici bir maddenin kullanıldığını, bu maddenin de maliyetinin yüksek olabildiğini belirtti. Üç kadın mühendis, Bahreyn’e gidemediği için ödülü onların yerine Filistin’in Manama Büyükelçisi’nin torunu teslim aldı.

 

http://nbhaward.bh/media-support/winners/w-15-16/

http://iugaza-ps.academia.edu/KhadijaAlRamlawi

http://eng.iugaza.edu.ps/%D8%A7%D9%84%D8%A3%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%B5%D9%8A%D9%84-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%88%D8%B6%D9%88%D8%B9/id/21385

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s